• Tips & tricks

Jak jezdit bezpečně ve městě?

Vojta , 30. 8. 2022

Dopravní zácpy, smog, málo parkovacích míst a ranní stres za volantem. Dojíždění do práce či školy ve větších městech je boj. Řešení je přitom tak jednoduché. Po městě už jedině na kole! Uděláte dobře nejen sobě, ale i životnímu prostředí. 

Na první pohled se může zdát pohyb v sedle mezi všemi nástrahami velkoměsta nebezpečný. Když se však člověk řídí pár základními pravidly bezpečné jízdy, je to hračka!

Mnohdy je jízda na kole po městě rychlejší, než jízda autem či hromadnou dopravou.

Štěstí přeje připraveným

Ještě než se vydáme na cestu, je dobré zamyslet se nad venkovními podmínkami a podle toho se obléknout. Na kole by nás mělo být v provozu jasně vidět. Pokud vyrážíme brzy ráno nebo naopak večer, nesmíme zapomenout na světla či jiné reflexní prvky a stejně jako vždy – helmu! (Na co nezapomenout při jejím výběru se dočtete našem předchozím článku)

Myslet za sebe, ale i za ostatní


Při jízdě v provozu je potřeba být stále na pozoru a předvídat i za ostatní. Při předjíždění zaparkovaných aut například vždy počítat, že může kdykoliv někdo otevřít dveře, a proto je třeba držet si odstup. Ačkoliv je cyklista plnohodnotný účastník provozu, na křižovatce je mnohem jednodušeji přehlédnutelný než například dodávka vedle. Proto je lepší vždy počítat, že vás může někdo přehlédnout a podle toho se také na silnici chovat.

Koleje = past na cyklisty

Ve většině velkoměst se s kolejemi od tramvaje potká člověk na každém rohu. Na první pohled mohou budit nevinný dojem, ale přitom kousli už nejednoho cyklistu. Aby se člověk nedostal do jejich spárů, stačí myslet na jednoduché pravidlo – přes koleje přejíždět vždy co nejvíce kolmo.

Komunikace

Jednou je cyklista součástí provozu, tak je třeba se dle toho chovat. Při změně směru či přejíždění mezi pruhy dávají automobily blinkr. My se obejdeme bez nich, ale je třeba vše viditelně ukazovat. Kromě směru jízdy řidiči velice ocení, když jim mávnutím dáte vědět, že za zatáčkou nic nejede a mohou se dát vesele do předjíždění. Vše je o vzájemném respektu a čím lépe spolu budou obě strany komunikovat, tím bude jízda na kole v provozu bezpečnější.

Po městě jedině s cyklistickou helmou.

Chodníky a jednosměrky

Cyklista je součást provozu jako auto. Auto nemůže na chodník ani do jednosměrky v opačném směru a to samé tedy platí pro cyklisty. Kolo je však mnohem menší, a tak se nám tu často objevuje takový nešvar, kdy se cyklisté řadí zároveň mezi chodce a brázdí neohroženě chodníky i jednosměrky. Jízda na kole po chodníku je ze zákona zakázána, takže by se mohlo jednoduše stát, že se vám taková vyjížďka prodraží. Stejně tak je třeba brát v potaz pěší zóny! 

Jízda na kole městskou džunglí není nic složitého ani nebezpečného. Stačí myslet na těchto pár bodů a můžete si i vy zpestřit svůj všední den výhledem z cyklistického sedla. Tak ať to jezdí!

Související články

U nás najdete e-shopy i kamenné prodejny na jednom místě

Najdeme kolo, které sháníš. Pomůžeme vybrat to správné, pokud ještě tápeš.