• Tips & tricks

Jak na jízdu v dešti? 10 tipů na podzimní jízdu na kole.

Honza , 20. 9. 2022

Dny se krátí, děti jsou zpátky v lavicích, barevné listí začíná barvit krajiny a to znamená jediné – podzim za dveřmi. Cyklistům ale často přestává být do zpěvu. Kromě krásně barevných strání se totiž o slovo hlásí také podzimní deště. 

Spoustu cyklistů pomalu začíná zazimovávat své stroje, což ale rozhodně není náš případ! Jízda za deště není žádný med, ale když se člověk řádně připraví, může mít i deštivá vyjížďka své kouzlo. Jak se do deštivého počasí vystrojit a na jaké nástrahy si dávat pozor jsme vám sepsali do deseti bodů, díky kterým vás už na podzim nic nepřekvapí! 

  • Bez nepromoku ani ránu

Jestli se investice do některé části výbavy opravdu vyplatí, je to nepromokavá cyklistická bunda a případně i kalhoty. Člověk zůstane po celou dobu vyjížďky v suchu a mnohem lépe si bude regulovat tělesnou teplotu. 

  • Blatníky nejsou ostuda

Ačkoliv ani my nejsme žádní velcí příznivci blatníků, musíme uznat, že na podzim je to věc více než praktická. Když člověk zmokne v létě, většinou uschne ještě dřív, než dorazí domů. V podzimních teplotách však o schnutí za jízdy nemůže být řeč a ještě dochází jednodušeji k prochladnutí. Blatníky efektivně chrání záda, holeně i chodidla před špinavou studenou vodou a vy si tak budete moci vychutnat podzimní krajinu v suchém sedle.

  • Rukavice a návleky na boty

Zmrzlá chodidla a v rukách žádný cit – říká vám to něco? Z končetin se při zimě stahuje krev do středu těla, a proto je velice těžké je zahřát. Na kole jsou zároveň prsty na rukou i na nohou v první linii při rozrážení větru. Proto je potřeba je chránit. Rukavice i návleky na boty se dělají jak neoprenové, díky nimž budou končetiny ve větším teple, tak nepromokavé, které vás podrží i v tom nejvypečenějším počasí.

Prší? Teplé a funkční oblečení na kolo je základ.

Na podzim je důležité myslet na správné oblečení - teplé a funkční.

  • Nezapomínejme na hlavu!

Kvůli proudícímu vzduchu je na kole potřeba počítat s větší zimou, než jakou ukazuje aktuální teplota na teploměru. Pod helmu je tak určitě dobré přidat čepici, díky které bude vaše hlava v teple. Cyklistické čepice se dělají s kšiltem, který vás ochrání před stříkající vodou z předního kola a stékající vodou z helmy. Zahřeje vás ale samozřejmě i obyčejná bavlněná čepice.

  • Světla s sebou!

Z léta je většina cyklistů zvyklá přibalovat s sebou osvětlení jen v případě, že hrozí návrat za tmy. V dešti se však znatelně zhoršují viditelnostní podmínky i za bílého dne. Okna automobilů mohou být zamlžená, stěrače občas nestačí a malér je na světě. Nic to neváží a určitě stojí za to být vidět!

Světla s sebou - při dešti je snížená viditelnost i za bílého dne.

  • Plastové sáčky jako pomocníci proti vlhku

Ať už se zipem, nebo jen zamotané, všechny jsou dobrým ochráncem cenností před vlhkostí. Nepromokavá bunda je super, ale i pod ní může být vlhko, které například telefonu nedělá dvakrát dobře. Obyčejný plastový pytlík se zipem tak může skvěle posloužit jako ochrana telefonu, peněz či dokladů i za toho nejhoršího počasí.
Další způsob, jak si obyčejným igelitem vypomoci, je použití sáčku jako druhé ponožky. Pokud nemáte nepromokavé návleky, nebo vás déšť přepadl nepřipravené, přetáhnutí sáčku přes ponožku uvnitř cyklistických treter vám jednoduše prodlouží pocit sucha na nohách.

  • Podhustit duše

Nižší tlak umožní jezdci lepší kontrolu, kolo zbytečně neodskakuje a lépe drží stopu i v mokru a na blátě. Běžně se to týká pouze jízdy v terénu, ale s deštěm se i na vozovku dostane spoustu nečistot, které mohou například v zatáčkách pěkně překvapit. 

Prší? Teplé a funkční oblečení na kolo je základ.

Na podzim je důležité myslet na správné oblečení - teplé a funkční.

  • Pozor na stojatou vodu a kaluže!

Za deště je to jako past na cyklisty. Spoustu velkých děr na vozovce, kterým se člověk za pěkného počasí bez problémů vyhne, srovná voda do roviny s okolním terénem. Občas se pod kaluží skrývá jen vyjetá kolej, jindy to však může být velká díra. Místo této ruské rulety je tedy vždy lepší před stojatou vodu zpomalit, řádně se rozhlédnout a vodu objet.

  • Teplou sprchu nejen pro sebe, ale také pro kolo!

Člověk dorazí z deštivé vyjížďky většinou pěkně promrzlý a letí co nejdříve do teplé vany. Na mokré kolo v garáži tak lehce zapomene a to se nemusí vůbec vyplatit. Po podzimních vyjížďkách kolo potřebuje větší péči než kdy jindy. Nezapomeňte ho vždy řádně umýt, usušit a znovu namazat!

  • Když padají trakaře, zůstaňte doma 🙂

Pokud je venku taková průtrž, že to vypadá na potopu, je dobré zvolit nějakou suchou variantu sportovního vyžití. Ať už volba jiného sportu, který bude užitečnou kompenzací v tréninkovém plánu cyklisty, nebo domácí cyklotrenažér či válce.

 

Štěstí přeje připraveným a to vy už teď rozhodně jste! Podzim je krásný a s našimi tipy už vás jen tak nějaká sprška nepřekvapí. Nezapomeňte přibalit bundu, do kapsy pár pytlíků, pod helmu čapku a třeba se potkáme v sedle!

Související články

U nás najdete e-shopy i kamenné prodejny na jednom místě

Najdeme kolo, které sháníš. Pomůžeme vybrat to správné, pokud ještě tápeš.