• Tipy na údržbu

Řetěz u kola? Starejte se o něj!

Oto Vavrek , 6. 5. 2022

Řetěz – jedna z nejdůležitějších a zároveň nejvíce opomíjených částí kola, které málo kdo věnuje patřičnou pozornost. Pojďme tedy na dalších pár řádků pasovat řetěz do hlavní role, kolem které se bude točit náš cyklistický svět. Mrkneme na to, jak o řetěz kola starat.

„Každý správný závodník, má na noze převodník!“, to je heslo, které nevzniklo jen tak pro nic za nic. Aby vše šlapalo, jak má, musíme se o řetěz pravidelně a správně starat.

Jak taková servisní rutina vypadá?

Všechno začíná očistou. Na mazivo se časem nachytávají pevné částečky, které dohromady vytváří brusnou pastu, která rychle opotřebovává řetěz. Abychom tomu předcházeli, musíš o řetěz pečovat – pravidelně čistit. První možností jsou odmašťovače ve spreji, které ovšem nejsou moc důkladné, ekologické a jsou poměrně drahé. Když k tomu přidáte kartáček, výsledek bude určitě lepší, ale pořád žádná sláva. Mnohem lepšího výsledku dosáhneš, když si pořídíš myčku na řetěz. V odmašťovací lázni na řetěz působí naráz několik kartáčů a ty tak máš bez větší námahy řetěz bez většiny nečistot.

Po očistě nechej řetěz řádně vyschnout. Pro urychlení si můžeme pomoci dobře savým hadrem či jako u profíků – stlačeným vzduchem.

Máte řetěz čistý a suchý? Tak se pojďme vrhnout na mazání. Ideální je používat přímo prostředky na to určené, a to i s ohledem na nejbližší počasí a terén plánované vyjížďky. Univerzální oleje určitě také splní svoji funkci, oproti speciálům na sebe však budou chytat daleko více nečistot a nebudou mít takovou výdrž. V ideálním případě vybírejte vždy ze dvou různých přípravků:

  • do mokra hustější oleje
  • na suché prašné cesty pak řídké mazivo na bázi teflonu či vosku.

Dali jste řetězu veškerou péči a stejně to není ono? Řazení už nelítá tak hladce a řetěz občas přeskočí? Tak to už si nejspíš říká o svoji výměnu. Jak to poznat?

  • Pořídíme měrku na řetěz, která vám dá bezpečně za pravdu, když je čas na nový. Měrka má certifikovanou délku deseti článků a jednoho milimetru vůle na víc. Pokud tento zobáček zapadne mezi články, je řetěz už příliš vytahaný. S výměnou neotálejte. Vytahaný řetěz je jednak mnohem náchylnější na přetržení, ale hlavně způsobuje větší opotřebení zubů pastorků a převodníků. 

Související články

U nás najdete e-shopy i kamenné prodejny na jednom místě

Najdeme kolo, které sháníš. Pomůžeme vybrat to správné, pokud ještě tápeš.