• Závody

Závod L’etape Czech republic

Oto Vavrek , 5. 7. 2022

...očima našeho Oťase!

V červnu tohoto roku, přesněji 11.6.2022, se konal závod L’etape Czech Republic by Tour de France. Už podruhé si ho zajel náš expert Oto. No a my jsme ho klasicky vyzpovídali a udělali s ním článek formou rozhovoru. Tak jdeme na to!

Jako profík i s mávnutím do záběru! zdroj: L'Etape Czech Republic by Tour de France

O jaký závod se jednalo a proč ses ho zúčastnil?

  • Jednalo se o L’etape Czech Republic!  Je to největší hobby/amatérský závod v silniční cyklistice v ČR. Závod má navodit atmosféru Tour de France. Je to zároveň i takový festival ve francouzském duchu a oslava cyklistiky jako taková. Jsou tam různé stánky a atrakce, takže se tam zabaví třeba i rodiny s dětmi. Začíná se a končí v Praze, ale většina závodu se odehrává na uzavřených silnicích Křivoklátska, Českého Krasu a Berounska. Prostě v nádherné přírodě. Jel jsem minulý rok už první ročník a na tenhle jsem se dostal za pomoci naší spolupráce s We love cycling! Musím říct, že za svojí cyklo kariéru mám teď asi nejlepší formu, takže jsem to chtěl porovnat s minulým ročníkem, plus se mi závod posledně fakt líbil, takže bych ho jel i kdyby byla forma horší (haha). Závod má dvě varianty, a to delší se 136 km a kratší, která měří 91. Já jel tu kratší trasu (90 km, 1000+ m převýšení).

„Je to takový festival ve francouzském duchu a oslava cyklistiky jako taková.“

Jak ses připravoval a jakou jsi měl taktiku?

  • Připravoval jsem se samozřejmě s Outfindo týmem! Nejvíc jsem najezdil s Honzou, Lukášem a Šimonem. Taktika byla se co nejdéle udržet v prvním balíku, což se mi naštěstí povedlo. Držel jsem se v první třetině, kde si člověk nejvíce odpočine a veze se skoro “zadarmo”.

Jak bys porovnal L’etape s Kraslickým Šípem, který jsi jel nedávno?

  • Určitě byl největší rozdíl v atmosféře. Tady závod jelo přes 800 závodníků, takže to udělá svoje. Jinak byly oba závody super i po organizační stránce. Líbilo se mi, že L’etape má celou trasu uzavřený silnice od aut.

Jak bys celkově popsal svůj výkon a to jak jsi dopadl?

  • Před závodem jsem se cítil dobře, povedlo se mi výborně odstartovat a udělat si dobrou pozici v balíku. To jde vidět i na té fotce s autem, kde jsem na 6 pozici vlastně před oficiální startem, který byl na 8 kilometru. S balíkem jsem jel skoro víc než půlku závodu. Potom přišel první větší kopec a tady jsem udělal chybu. Trasu jsem neměl úplně najetou, tak jsem se až moc šetřil a měl z toho respekt. No a nechal jsem si ujet závodníky na špici. 
  • Jak jsem ale postupoval závodem, tak jsem cítil, že v sobě ještě nějakou tu sílu najdu. Tak jsem se vydal na hon se skupinkou asi 10 cyklistů a postupně jsme dojížděli odpadlíky, až se nám povedlo stáhnout ztrátu na závodníky skoro na čelo závodu (zhruba 20-40 pozice). Nakonec se mi tedy povedlo dojet do cíle celkově na 31 místě a ve své kategorii M1 na druhém místě!

Oťas a jeho našlapaný start, kdy se držel téměř na špici balíku polovinu celého závodu! zdroj: L'Etape Czech Republic by Tour de France

Je něco, co tě překvapilo?

  • Jediné, co mě vážně překvapilo, byl můj výsledek. To jsem vážně nečekal. Ale prostě asi skvělá příprava s Outfindo týmem!

A klasika na závěr – co se ti nejvíc líbilo?

  • Nejvíc se mi líbilo, že byla uzavřena celá trasa, takže nikde žádá auta. Šlo tedy závodit naplno a projíždět uzavřenou Prahou, což je fakt zážitek. Dále atmosféra a fanoušci, tolik lidí u nás nechodí ani na akce profesionální cyklistiky. Fanoušci fandili a nakopávali k lepšímu výkonu. Jinak celkově organizace, zázemí, občerstvovací stanice v závodě a další detaily.

Oto, díky za super rozhovor!

Reklamní sdělení

Související články

U nás najdete e-shopy i kamenné prodejny na jednom místě

Najdeme kolo, které sháníš. Pomůžeme vybrat to správné, pokud ještě tápeš.